Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego. Program mieszkanie bez wkładu własnego

Start- Blog - Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego. Program mieszkanie bez wkładu własnego
Kupno własnego mieszkania to ogromny wydatek, dlatego też w zdecydowanej większości przypadków jedyną opcją jest kredyt hipoteczny. Ale żeby go uzyskać, też trzeba posiadać oszczędności w postaci wkładu własnego. Jego brak dotychczas oznaczał, że można było się pożegnać z realizacją marzenia o własnym mieszkaniu.

Wszystko zmieniło się jednak za sprawą programu mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie są jego zasady i kto może się starać o zakup lokum na takich zasadach? 

W obecnych czasach większość młodych ludzi, chcąc zacząć żyć na własny rachunek, musi zdecydować się na wynajem mieszkania, bo ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym są tak wysokie, że stają się dla wielu nieosiągalne. Co prawda istnieje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego, ale jeśli nie posiadamy wkładu własnego, to jeszcze do niedawna żaden bank nie zechciałby takiego kredytu udzielić. Sytuacja ta zmieniła się w momencie, gdy w życie wszedł rządowy program mieszkanie bez wkładu własnego. Choć, aby go otrzymać, konieczne jest spełnienie ściśle określonych warunków. O jakich warunkach mowa? W tym artykule poruszamy wszystkie najważniejsze kwestie, które z pewnością będą przydatne dla osób zainteresowanych programem, jakim jest mieszkanie bez wkładu. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – na czym polega ten program? 

Rządowy program nowy ład mieszkanie bez wkładu własnego regulowany jest przez ustawę z 1 października 2021 o gwarantowanym kredycie na mieszkanie. Jego cel to zagwarantowanie pokrycia części lub nawet całości wkładu. Przy czym nie finansuje on jakiejkolwiek części kredytu. Ale bywa niezwykle pomocny, żeby spełnić warunki, jakie stawiane są przez banki podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zazwyczaj banki żądają tego, aby wnioskodawca uiścił od 10 do 20 procent wartości nieruchomości jako wkładu własnego. Choć bywa, że procent ten może być jeszcze większy. Na szczęście teraz można „pominąć” wkład własny podczas starania się o kredyt na mieszkanie lub budowę nieruchomości, a wszystko to umożliwił polski ład mieszkanie bez wkładu własnego. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – od kiedy obowiązuje? 

O kredyt hipoteczny bez wkładu własnego można ubiegać się już od zeszłego roku, a dokładnie od 26 maja 2022 roku. To wtedy wszedł bowiem w życie program mieszkanie bez wkładu własnego. Zgodnie z zapowiedziami rządu, ma on potrwać do 31 grudnia 2030 roku. A zatem przez kilka najbliższych lat młodym ludziom łatwiej będzie kupić własne mieszkanie, bo banki będą udzielały kredytu hipotecznego nawet tym, którzy nie posiadają wkładu własnego.

Szukającym mieszkania w okolicach Poznania polecamy osiedle Dąbrówka – Leśna Polana w Dopiewcu pod Lasem Zakrzewskim. Ta inwestycja to ogromny wybór domów oraz mieszkań – od małych kawalerek po przestronne mieszkania dwupoziomowe. Bez wątpienia zróżnicowane typy budynków sprawiają, że każdy znajdzie tutaj idealne dla siebie lokum. Osiedle położone jest wśród zieleni, w cichym i spokojnym miejscu, a przy tym w bliskiej odległości od centrum Poznania. Pokonanie trasy szynobusem zajmuje jedyne 15 minut. Program mieszkanie bez wkładu własnego − dla kogo? Z pewnością dużym zainteresowaniem cieszy się wśród osób młodych. Dlatego też warto podkreślić, że osiedle ma wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi. Spoglądając na plan osiedla, można zobaczyć, że na jego terenie znajdują się punkty usługowe, sklep, kawiarnia, ławki, ścieżki rowerowe, a także żłobek oraz przedszkole. 

Mieszkanie bez wkładu własnego dla singli i nie tylko 

Niewątpliwie osobom żyjącym w pojedynkę jest szczególnie trudno zgromadzić oszczędności, bo wszystkie koszty muszą pokrywać z własnej kieszeni. Jednym słowem nie mają nikogo, kto regularnie dokłada się do domowego budżetu. Dlatego też kredyt na mieszkanie bez wkładu jest dla nich często jedyną szansą na własne „M”. Ale lista osób, do których program został skierowany, jest o wiele dłuższa. Kto zatem może kupić mieszkanie bez wkładu własnego? Dla kogo taka opcja to jedyna możliwość na spełnienie marzeń? Otóż o kredyt bez wkładu własnego mogą wnioskować także:

− pary, które nie zawarły związku formalnego;

− małżeństwa;

− rodziny z dziećmi. 

Przy czym należy zaznaczyć, że kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego nie otrzymają osoby, które mają bardzo niskie dochody. Bowiem żeby móc otrzymać tak zwany kredyt gwarantowany, konieczne jest wykazanie zdolności kredytowej, która ma zapewnić o możliwości spłaty rat. Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak mieszkanie bez wkładu własnego kalkulator. Mianowicie wystarczy kliknąć w kalkulator Policz Kredyt, żeby sprawdzić, czy nasze dochody pozwalają na otrzymanie kredytu bez wkładu. Co w sytuacji, gdy niestety nie posiadamy zdolności kredytowej? Powtarzając za Ministerstwem Rozwoju i Technologii, dla osób mniej zamożnych kierowane są inne programy polityki mieszkaniowej. 

Mieszkanie bez wkładu własnego warunki – czy można posiadać nieruchomość? 

Jednym z pytań, które często pojawia się w kontekście mieszkania bez wkładu własnego, jest to, czy można być już właścicielem nieruchomości. Bo na przykład mamy małe mieszkanie, które zamierzamy sprzedać i chcemy przeprowadzić się do takiego, które będzie miało dużo większy metraż albo planujemy budowę domu. Niestety nie mamy tutaj dobrej wiadomości, ponieważ żeby otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego, nie można posiadać żadnej nieruchomości. Wyjątek stanowią wyłącznie rodziny wielodzietne. Co ważne, warunek ten dotyczy nie tylko kredytobiorcy, ale także pozostałych członków gospodarstwa domowego. Dodajmy też, że kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego polski ład można otrzymać na okres nie krótszy niż 15 lat. 

Mieszkanie bez wkładu własnego 2023 w przypadku rodzin wielodzietnych 

Wszyscy wnioskodawcy, którzy żyją w pojedynkę, w związku nieformalny, są bezdzietni lub posiadają tylko jedno dziecko, nie mogą mieć prawa własności do żadnej nieruchomości. Ale sytuacja zmienia się wtedy, gdy o mieszkanie bez wkładu własnego w ramach planu nowy polski ład ubiegają się rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci. W takich przypadkach można posiadać mieszkanie na własność, ale obowiązują ograniczenia co do wielkości lokum. Mieszkanie bez wkładu własnego − limity względem metrażu uzależnione są od liczy posiadanych dzieci. Tym samym rodzina chcąca skorzystać z programu może mieć na własność jedno mieszkanie o maksymalnym metrażu:

− 50 m2 przy dwójce dzieci;

− 75 m2 przy trójce dzieci;

− 90 m2 przy czwórce dzieci. 

Z powyższych limitów mieszkaniowych zwolnione są gospodarstwa domowe, w skład których wchodzą rodziny z piątką lub większą liczbą dzieci. 

Mieszkanie dla młodych bez wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej 

Młodzi ludzie ze względu na warunki mieszkaniowe często decydują się tylko na jedno dziecko. Ale wszystko może się zmienić, kiedy skorzystamy z programu mieszkanie bez wkładu własnego. Czy warto? Zdecydowanie tak, ponieważ oprócz tego, że ten rządowy program w znacznym stopniu ułatwia wzięcie kredytu hipotecznego, to na dodatek jego część może zostać umorzona, gdy w rodzinie pojawi się drugie lub kolejne dziecko. W przypadku pojawienia się na świecie drugiej pociechy, spłata rodzinna kredytu przysługuje w kwocie 20 tysięcy złotych. Jeśli z kolei urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, to wtedy spłata rodzinna opiewa na 60 tysięcy złotych. Aby skorzystać z tego benefitu, kredytobiorca musi złożyć wniosek – ma na to rok czasu, licząc od dnia narodzin dziecka. 

Mieszkanie bez wkładu własnego cena za m2 – ile wynosi? 

Niezwykle istotną informacją jest to, że korzystając z programu mieszkanie bez wkładu własnego można kupić tylko taką nieruchomość, która mieści się w określonym limicie cenowym. Ma to na celu zapobiec sytuacji, w której nastąpiłby nagły wzrost cen mieszkań. Na jakim poziomie kształtuje się zatem mieszkanie bez wkładu własnego – cena za m2? Program dopuszcza zmiany limitów raz na pół roku. Ostatnia zmiana nastąpiła 1 marca 2023 roku. Osoby zainteresowane zapraszamy na stronę internetową BKG, na której podane są aktualne limity cenowe. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jeśli wybrana zostanie zbyt droga nieruchomość, to niestety nie zostanie zakwalifikowana do programu mieszkanie bez wkładu własnego. 

Mieszkanie bez wkładu własnego dla obcokrajowców – czy oni też mogą skorzystać z programu? 

Osoba nieposiadająca polskiego obywatelska, ale mieszkająca na terytorium Polski może ubiegać się o mieszkanie bez wkładu własnego. Co więcej, o kredyt może się starać nawet obcokrajowiec, który mieszka poza terytorium RP, ale tworzy gospodarstwo domowe z obywatelem Polski. Wtedy istnieje możliwość, żeby wspólnie skorzystali z programu. Przy czym, jeśli chcieliby skorzystać ze spłaty rodzinnej, to wtedy nie mieliby takiej możliwości, bo z tej dopłaty mogą skorzystać wyłącznie osoby prowadzące gospodarstwo domowe w Polsce. 

Mieszkanie bez wkładu własnego, jakie banki biorą udział w programie? 

Wniosek o kredyt w ramach mieszkania bez wkładu własnego nie można złożyć w każdym banku, lecz jedynie w tym, który podpisał z BGK umowę o współpracy. Tym samym mieszkanie bez wkładu własnego banki, które na ten moment oferują kredyt, są następujące:

− Bank PKO S. A.;

− PKO Bank Polski S. A.;

− Alior Bank S. A.;

− Santander Bank Polski S. A.;

− Bank Ochrony Środowiska S. A.;

− Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie;

− Bank Spółdzielczy w Brodnicy;

− BPS S. A. 

Na ten moment lista ta zawiera osiem banków, ale bardzo możliwe jest, że w przyszłości dołączą kolejne instytucje finansowe. 

Mieszkanie bez wkładu własnego wniosek – co warto wiedzieć? 

Procedura związana ze składaniem wniosku i ubieganiem się o kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę BGK i pobrać wniosek wraz z załącznikami. Następnie należy wszystkie dokumenty wypełnić i złożyć je w jednym z powyższych banków. Później pozostaje czekać na decyzję banku. Jeśli okaże się ona pozytywna, to wtedy nie pozostaje nic innego, jak podpisanie umowy kredytowej. 

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego? Jakie są warunki programu i kto może z niego skorzystać? Mamy nadzieję, że udzieliliśmy odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. A wszystkich szukających mieszkania w zielonej okolicy, na nowoczesnym osiedlu blisko Poznania odsyłamy do zapoznania się z ofertą mieszkaniową osiedla Dąbrówka – Leśna Polana.