Bezpieczny kredyt 2% − na czym polega program bezpieczny kredyt i kto może z niego skorzystać?

Start- Blog - Bezpieczny kredyt 2% − na czym polega program bezpieczny kredyt i kto może z niego skorzystać?
Posiadanie własnego mieszkania jest dla wielu marzeniem, które przez wysokie oprocentowanie kredytów i rosnącą inflację wydaje się nieosiągalne. Rząd, chcąc wyjść naprzeciw Polakom, chcącym się usamodzielnić, założyć rodzinę i rozpocząć urządzanie swojego pierwszego „M”, stworzył program Bezpieczny kredyt 2%.

To właśnie dzięki niemu tysiące osób będzie mogło stać się właścicielami pierwszego mieszkania bez obaw o wysokość rat za kredyt. Jakie warunki należy spełnić, żeby móc skorzystać z programu i co warto o nim wiedzieć? 

Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla wszystkich tych, którzy posiadają kredyt hipoteczny, a ich dochody pochłaniane są przez bieżące wydatki. Bo przy braku oszczędności, konieczność przeznaczenia większej sumy pieniędzy na ratę kredytu mogła powodować przymus tzw. zaciśnięcia pasa. A wszystko przez wielokrotne podnoszenie stóp procentowych NBP, którego dokonywała Rada Polityki Pieniężnej. Takie działania, choć miały zatrzymać galopującą inflację, to automatycznie wiązały się ze wzrostem kwoty kredytu hipotecznego. Nic zatem dziwnego, że mnóstwo osób wstrzymało się z zakupem mieszkania, bojąc się zaciągać kredyt, którego miesięczna rata przy niesprzyjających warunkach może się nawet podwoić. Widząc ten problem, rząd postanowił opracować program, który będzie gwarantował niskie oprocentowanie kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Filarem programu Pierwsze Mieszkanie stał się zatem kredyt na 2 procent. Chcesz poznać najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego kredytu na 2 procent? Zastanawiasz się od kiedy program Pierwsze Mieszkanie będzie obowiązywał? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź, czytając niniejszy artykuł. 

Kredyt 2 procent – od kiedy będzie można z niego korzystać? 

Końcem maja bieżącego roku zakończyły się prace w Parlamencie nad ustawą, która ma na celu wprowadzić w życie program Pierwsze Mieszkanie. Kilka dni później, bo już 6. czerwca, ustawa została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. To oznacza, że zgodnie z zapowiedziami Waldemara Budy, Ministra Rozwoju i Technologii, wnioski na kredyt 2 procent będzie można składać od 3 lipca, bo wówczas rusza program. Przy czym warto dodać, że program, o którym mowa, będzie nie tylko oferował kredyt na dogodnych warunkach, czyli ze stałą stopą oprocentowania na poziomie 2 procent (przez 10 lat), ale także będzie możliwość utworzenia konta mieszkaniowego z premią od państwa. Zatem znana jest już odpowiedź na pytanie, program pierwsze mieszkanie − od kiedy, co oznacza, że można już rozpocząć poszukiwania wymarzonego „gniazdka”. Chcąc zamieszkać w okolicach Poznania, godna uwagi jest inwestycja w mieszkanie lub dom na kompleksowym osiedlu, jakie projektuje, a także buduj firma Linea. 

Bezpieczny kredyt 2 procent – kto może się o niego ubiegać? 

Jedną z najważniejszych informacji, której często wyszukują zainteresowani kredytem, okazuje się to, komu dedykowany jest rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Otóż mogą z niego skorzystać osoby, które nie ukończyły 45. roku życia i nigdy nie były właścicielami mieszania ani domku jednorodzinnego. Co więcej, nie można też posiadać spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły, a mianowicie Program Moje Pierwsze Mieszkanie dopuszcza sytuację, w której kredytobiorca posiada lokal lub dom odziedziczony, ale ma w nim nie więcej niż 1/2 udziałów i nie zamieszkuje w nim. Warto podkreślić, że kredyt kierowany jest nie tylko do singli, którzy planują zakup pierwszego własnego lokum. Takie samo prawo do skorzystania z programu mają małżeństwa oraz partnerzy żyjący w związku nieformalnym, którzy mają co najmniej jedno wspólne dziecko. W takich przypadkach powyższe warunki musi spełnić tylko jedna z osób zainteresowanych. Ostatnim z warunków, jaki należy spełnić, żeby otrzymać kredyt mieszkaniowy 2%, jest posiadanie zdolności kredytowej, adekwatnej do kwoty, na jaką ma zostać wzięty kredyt. 

Kredyt 2% - jaka może być jego maksymalna wysokość? 

Górna granica wysokości kredytu na mieszkanie 2 procent uzależniona jest od tego, czy stara się o niego małżeństwo, czy jedna osoba. Mianowicie osoby do 45. roku życia nie będące w związku małżeńskim ani nie posiadające dzieci mogą otrzymać maksymalnie 500 tysięcy złotych. Podczas gdy małżeństwa oraz rodzice mogą otrzymać o 100 tysięcy więcej, czyli ich kredyt hipoteczny 2 procent może wynosić maksymalnie 600 tysięcy złotych. Niezwykle istotne jest to, że program kredyt na 2 procent obowiązuje zarówno wtedy, kiedyś chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Nie ma też żadnych widełek, jeżeli chodzi o cenę za 1 m2. 

Bezpieczny kredyt 2 procent – przez jaki czas obowiązują dopłaty rządu? 

Decydując się na skorzystanie z pomocy, jaką jest program rządowy pierwsze mieszkanie, należy mieć na uwadze to, że stałe oprocentowanie kredytu 2% obowiązuje przez 10 lat. Bo właśnie przez taki okres rząd będzie dokonywał dopłat do kredytu z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Co zatem w sytuacji, gdy kredyt został wzięty na dłużej niż 10 lat? Otóż należy spodziewać się wówczas wzrostu rat, ponieważ ich wysokość będzie zależała od aktualnego poziomu stóp procentowych. Tym samym kredyt mieszkaniowy na 2 procent obowiązuje tak naprawdę 10 lat, a później oprocentowanie wzrasta do wysokości, której w chwili obecnej nie jesteśmy w żaden sposób przewidzieć. 

Kredyt hipoteczny 2 procent – na co dokładnie można przeznaczyć? 

Choć program pierwsze mieszkanie 2023 sugeruje, że pieniądze otrzymane w ramach kredytu z oprocentowaniem 2. procent można przeznaczyć wyłącznie na zakup mieszkania, to w rzeczywistości możliwości są większe. Bowiem poza mieszkaniem o dowolnej powierzchni można też wziąć kredyt hipoteczny 2% na budowę domu i jego wykończenie, zakup wybudowanego już domu lub kupno działki budowlanej, na której w przyszłości na zostać wybudowany dom. Interesuje Cię program pierwsze mieszkanie? Budowa domu jest wielkim marzeniem, którego realizację wstrzymuje brak wystarczającej ilości funduszy? W takim razie program rządowy może okazać się kluczem do spełnienia tego wyjątkowego pragnienia. 

Kredyt mieszkaniowy 2 procent – czy wymagany jest wkład własny? 

Przy wysokiej inflacji i tym samym dużych kosztach życia, zgromadzenie oszczędności jest dla wielu niewykonalne, bo przy przeciętnym wynagrodzeniu cała pensja przeznaczana zostaje na opłaty i wyżywienie. Stąd też młodym ludziom trudno często zgromadzić wkład własny, który jest wymagany przy kredytach udzielanych przez banki. Czy zatem chcąc wziąć kredyt na mieszkanie 2%, też trzeba mieć wspomniany wkład własny? Otóż tak, ponieważ bank traktuje go jak standardowy kredyt hipoteczny. Z tą jedyną różnicą, że do pierwszych 120. rat kredytobiorca będzie otrzymywał dopłaty rządu. Jeżeli chodzi o wysokość wkładu własnego, to jest ona zależna od kwoty kredytu, przy czym Program Pierwsze Mieszkanie 2023 GOV zawiera informację o tym, że przepisy ustawy regulują maksymalną wysokość wkładu własnego, która nie może przekraczać 200 tysięcy złotych. Ale jest jeszcze jedna dobra wiadomość, a mianowicie istnieje możliwość połączenia dwóch programów, takich jak: program rządowy pierwsze mieszkanie z dopłatami do kredytu 2% i mieszkanie bez wkładu własnego. 

Ile wynosiłyby raty bez dopłat rządowych, a ile z dopłatami? 

O tym, jak korzystny jest 2% kredyt, najlepiej świadczą przykłady. Dlatego jeżeli ktoś jeszcze się waha, niezbyt wierzy w niskie raty, to poniższe przykłady powinny rozwiać wszelkie wątpliwości i zachęcić do zdecydowania się na pierwsze mieszkanie. Program i warunki pokrótce zostały przedstawione, więc przejdźmy do przykładów wysokości rat z dopłatami, które będą trwały przez pierwszych 10 lat. 

Decydując się na kredyt 2% w wysokości:

− 550 tysięcy złotych na 30 lat, rata standardowa wynosiłaby obecnie 5405,28 zł, natomiast z dopłatą wyniesie 2832,19 zł;

− 300 tysięcy złotych na 25 lat, rata zamiast 3115,00 zł wyniesie 1711,50 zł;

− 250 tysięcy złotych na 20 lat, rata przy oprocentowaniu na poziomie 8,46% opiewałaby na kwotę 2804,17 zł, natomiast przy oprocentowaniu 2% będzie wynosiła 1634,58 zł. 

Program na pierwsze mieszkanie na nowoczesnym osiedlu 

Rządowy program, jak już wspomniano wcześniej, nie stawia żadnych warunków, co do tego, czy mieszkanie ma być z rynku wtórnego, pierwotnego, jaki ma być jego maksymalny metraż czy cena za metr kwadratowy. Ofertą godną uwagi są mieszkania na nowoczesnym osiedlu, za których projekt oraz budowę odpowiada firma Linea, posiadająca 20-letnie doświadczenie. Po otrzymaniu kredytu hipoteczny na 2 procent, można przeznaczyć go na zakup mieszkania lub domu. Typy budynków, jakie oferuje firma Linea – Siła Miastotwórcza na jednym z osiedli pod Poznaniem są następujące:

− Logo, czyli mieszkanie 1-, 2-pokojowe z balkonem lub ogrodem;

− Villa – mieszkanie z ogrodem bądź tarasem i liczbą pokoi od 1 do 3;

− Quattro – w tym mieszkaniu z ogrodem lub balkonem liczba pokoi wynosi od 2 do 3;

− Opti – ten typ budynku to mieszkanie dwupoziomowe z ogrodem i pokojami od 3 do 4;

− Piano, to ostatnia z propozycji, pod którą kryje się dom szeregowy z ogrodem i 4 pokojami o łącznej powierzchni 88 metrów kwadratowych. 

Jeżeli chodzi o plan osiedla, to znajduje się w nim wszystko to, co niezbędne do komfortowego mieszkania. Począwszy od sklepów, restauracji, kawiarni, poczty aż po place zabaw i przedszkole. Tym samym jest to idealne miejsce do zamieszkania zarówno przez osoby żyjące w pojedynkę, jak i przez rodziny z dziećmi. Pierwsze mieszkanie program rządowy to bez wątpienia dla wielu jedyna szansa, żeby zamieszkać w swoim własnym, pierwszym mieszkaniu – w pięknym miejscu pełnym udogodnień. 

Bezpieczny kredyt 2 od kiedy? Otóż program startuje już 3 lipca bieżącego roku i umożliwia wzięcie kredytu hipotecznego na bardzo korzystnych warunkach, bo do 120 rat rząd zapewnia dopłaty. Dzięki temu przez cały ten czas jego oprocentowanie będzie wynosiło niezmiennie 2 procent. Przy obecnym oprocentowaniu kredytów, pozwala to zaoszczędzić ogromną sumę pieniędzy. Trzeba tylko pamiętać o warunkach, jakie należy spełnić. Program pierwsze mieszkanie warunki to przede wszystkim niemożność posiadania w przeszłości ani obecnie mieszkania na własność. Nie bez znaczenia jest też wiek. Kredyt 2 procent PiS przeznacza wyłącznie na osoby, które nie ukończyły 45. roku życia.