Rosnące ceny nieruchomości w miastach sprawiają, że wiele rodzin nie może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, nie mówiąc już o chociażby niewielkim domu. Z tego względu niektórzy decydują się na wynajem długoterminowy. Czy to dobre rozwiązanie? Co się bardziej opłaca – wynajmować, czy kupić własną nieruchomość? Tej kwestii przyjrzymy się w naszym artykule.

Wynajem mieszkania – tak czy nie?

Na czym polega najem mieszkania? Właściciel nieruchomości może oddać je do użytkowania najemcy na warunkach, które są dokładnie określone w umowie najmu. Dla właściciela jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ czerpie zyski z posiadanego lokalu, z kolei najemca uzyskuje możliwość zamieszkania w wybranej przez siebie lokalizacji bez ponoszenia wysokich opłat na starcie. Najemca najczęściej ponosi koszty w postaci comiesięcznego czynszu oraz opłat eksploatacyjnych takich jak rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie. Zwykle na starcie właściciel wymaga również od najemcy kaucji.

Na wynajem mieszkania często decydują się młode osoby, które nie są jeszcze zdecydowane, gdzie chcą mieszkać i nie posiadają możliwości zakupu własnej nieruchomości czy też wzięcia kredytu hipotecznego. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu wraz z jego wadami i zaletami.

  • Decydując się na wynajem mieszkania, unikasz wysokich kosztów związanych z zakupem oraz wykończeniem nieruchomości. Warto jednakże pamiętać, że to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jako najemca, zwykle masz ograniczone możliwości w zakresie użytkowania mieszkania. Nie masz tzw. „wolnej ręki”, jeśli chodzi o wykończenie wnętrza lub zmiany w aranżacji wystroju. Właściciel nieruchomości może również mieć dodatkowe wymagania, np. zabronić posiadania zwierząt oraz nocowania w mieszkaniu innych osób niż najemcy.
  • Wynajmując mieszkanie, jesteś związany z jego właścicielem umową, często podpisywaną na czas określony. Po jej zakończeniu, wynajmujący może odmówić przedłużenia najmu, np. z powodu chęci sprzedaży mieszkania. Co więcej, właściciel może także w każdym momencie podnieść czynsz, co oznacza dodatkowe, nieprzewidziane koszty dla najemców.
  • Przy wynajmowaniu mieszkania ponosisz regularne koszty na rzecz właściciela nieruchomości. Nie uzyskujesz przy tym żadnych praw do własności lokalu, bez względu na to, jak długo jesteś najemcą.

Jak widać, wynajmowanie mieszkania ma swoje dobre, jak również złe strony. Stanowi korzystne finansowo rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania lub nie posiadają zdolności kredytowej. Wynajmując lokal mieszkalny musisz jednak być przygotowany na to, że właściciel w pewnym momencie nie będzie chciał przedłużyć umowy lub znacznie podniesie czynsz.

Zakup własnego mieszkania – dlaczego warto?

Kupując mieszkanie, stajesz się właścicielem prywatnej nieruchomości, która z biegiem czasu może znacznie zyskać na wartości. Możesz samodzielnie zadecydować, w jaki sposób wykończyć i wyposażyć mieszkanie i nie musisz dostosowywać się do cudzych wymagań.

Nie ulega wątpliwości, że kupno własnej nieruchomości jest dużym kosztem. Z pozoru mogłoby się wydawać, że wynajem mieszkania jest zdecydowanie bardziej opłacalny, jednak czy tak jest w rzeczywistości? Jako najemca, jesteś zobowiązany do regularnego płacenia czynszu jego właścicielowi. Chociaż sam koszt miesięcznego czynszu wydaje się nie być wysoki, po wielu latach może się z niego uzbierać spora suma, która wystarczyłaby już np. na zakup małego mieszkania czy spłatę znacznej części kredytu na dom.

Kiedy decydujesz się kupić własną nieruchomość, na starcie musisz przygotować się na spore wydatki. Nawet jeśli bierzesz kredyt, potrzebujesz wkładu własnego w wysokości około 20% wartości mieszkania. Następnie czekają Cię koszty związane z wykończeniem lokalu i przygotowaniem go do zamieszkania. Jednakże w dłuższej perspektywie czasu okazuje się, że zakup własnej nieruchomości jest zdecydowanie bardziej opłacalnym wariantem, niż wynajem. Nie musisz się obawiać podniesienia czynszu czy nagłych zmian warunków umowy. Ponadto istnieje duża szansa na to, że w ciągu kolejnych lat wartość mieszkania zdecydowanie wzrośnie, co może oznaczać jego korzystną sprzedaż w przyszłości.

Własne mieszkanie w dobrej cenie

Zakup nowego mieszkania nie musi wiązać się z niebotycznym kosztem. Nasze osiedle Dąbrówka – Leśna Polana w Dopiewcu jest zlokalizowane niedaleko od Poznania i zapewnia dogodny dojazd do centrum miasta, a jednocześnie wyróżnia się atrakcyjną ofertą cenową. U nas możesz nabyć nowe mieszkanie w stanie deweloperskim lub z opcją wykończenia pod klucz – przy tej drugiej opcji możesz samodzielnie wybrać materiały, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

Na naszym osiedlu dostępne są nieruchomości o różnym metrażu oraz układzie pomieszczeń, które dopasują się do indywidualnych wymagań. Oferta obejmuje mieszkania na każdą kieszeń. Dzięki znakomitej lokalizacji w niewielkiej odległości od Poznania, stanowią one świetną inwestycję na przyszłość.

Osiedle Dąbrówka – Leśna Polana w Dopiewcu jest idealnym miejscem dla osób, które rozglądają się za własnym mieszkaniem blisko miasta i w korzystnej cenie. Zróżnicowana oferta lokali odpowie na oczekiwania singli, jak również rodzin z dziećmi. Rozbudowana infrastruktura czyni nasze osiedle idealną propozycją również dla osób starszych. U nas możesz nabyć nowe mieszkanie w stanie deweloperskim lub z opcją wykończenia pod klucz – przy tej drugiej opcji możesz samodzielnie wybrać materiały z naszego katalogu, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom.