Przedszkola

Przygotowaliśmy projekty dwóch obiektów przedszkolnych – w Konarzewie oraz Skórzewie. Budynki zostały przygotowane według naszych propozycji. Projekt w Dąbrówce jest przygotowany i oczekuje na realizację.

Unikatowy projekt przedszkoli w gminie Dopiewo oparty jest na szukaniu energii z formy. Przedszkole powstało z połączenia brył koła oraz krzyża. Architektom przyświecała przede wszystkim idea, by stworzyć przestrzeń ograniczoną, która zapewni poczucie bezpieczeństwa, podstawową dla małych dzieci. Projektanci stworzyli przedszkole, które jest częścią kosmosu dziecka, z domykającą częścią, jaką jest przyroda.

Projekt polega na zestawieniu 3 elementów funkcjonalnych: zaplecza socjalnego, bloku dziecięcego i bloku zielonego. Z uwagi na potrzeby małego dziecka, jest to projekt zamknięty, a zamknięcia zostały zrealizowane w układzie koncentrycznym.

Część główna przedszkola składa się z sześciu sal dydaktycznych (w Konarzewie z trzech), wyposażonych w węzeł sanitarny. Wszystkie sale położone są od strony południowej i posiadają całkowicie przeszkloną jedną ze ścian, co zapewnia dużą ilość światła w ciągu dnia. W placówce znajduje się również jadalnia oraz przestronny hol. Do dyspozycji przedszkolaków jest także ogród, a przecież teren zielony dla dziecka jest niebywale istotny i pomaga mu harmonijnie się rozwijać.

Podczas projektowania bardzo ważne były materiały: drewno, cegła, piasek, glina oraz zestawienia kolorystyczne. Każda z zaprojektowanych sal jest inna, a wystrój odpowiada nazwie grupy. Architekci Linei wzorowali się na przedszkolach skandynawskich, które są bardzo estetyczne i wyjątkowo precyzyjnie dostosowane do potrzeb maluchów. Projektanci chcieli, żeby dzieci, będąc w tych przedszkolach, miały kontakt z naturalnymi materiałami. Edukacja w tych obiektach odbywa się poprzez obcowanie w dobrym, harmonijnym i różnorodnym otoczeniu.

Przedszkole w Konarzewie jest placówką 2-oddziałową przeznaczoną dla 50 dzieci. Prosta, parterowa bryła składa się z dwóch skrzydeł, połączonych korytarzami. Pierwsze skrzydło to sale zajęć z oświetleniem naturalnym, o powierzchni ok. 72 m² i 62 m². Przy każdej sali znajdują się łazienki dziecięce oraz pomieszczenie magazynowe. Z salami rodzice mają kontakt poprzez system domofonów, które zabezpieczają przedszkole przed wejściem na teren niepowołanych osób.