Ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed wyzwaniem urządzenia nowego lokum. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od wielu czynników: zakresu prac, dostępności fachowców, wybranych materiałów oraz standardu, w jakim mieszkanie oddał deweloper. Możesz zamknąć się w kilku tygodniach albo przeciągnąć prace nawet do kilku miesięcy.
Jeśli planujesz podstawowe wykończenie – malowanie ścian, położenie podłóg, montaż drzwi i podstawowego wyposażenia – realny czas to około 6–8 tygodni. Brzmi nieźle, prawda? Ale jeśli marzy Ci się bardziej dopracowane wnętrze z meblami na wymiar, nowoczesnym oświetleniem czy dekoracyjnymi elementami, przygotuj się na dłuższy proces, trwający nawet 4–6 miesięcy.
To jednak nie wszystko. Często pojawiają się nieprzewidziane opóźnienia, np. brak dostępnych ekip remontowych albo długie terminy dostawy zamówionych materiałów. Możesz mieć wszystko zaplanowane co do dnia, ale jeśli producent Twoich wymarzonych płytek nagle wydłuży czas realizacji o kilka tygodni, harmonogram wywróci się do góry nogami.
Na samym początku warto zrobić sobie kosztorys, bowiem jeśli okaże się, że działania, które chcemy wykonać, przekroczą nasz budżet, to będziemy mogli z czegoś zrezygnować lub odłożyć to na później. W końcu zakup mieszkania w stanie deweloperskim to duża inwestycja, która często jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Jeżeli chodzi o etap wykończeniowy, to kolejność poszczególnych prac nie powinna być przypadkowa. Pomieszczeniem, od którego powinno się rozpocząć, jest łazienka, w której należy położyć kafelki ścienne i podłogowe. Na tym etapie kładzie się kafle również w innych pomieszczeniach, jeśli są one jeszcze gdzieś przewidziane. Następnie przechodzimy do malowania. Zaleca się sięganie po wysokiej jakości farby, które cechują się trwałością, niezawodnością i skutecznym zabezpieczeniem ścian. W mieszkaniach dwukondygnacyjnych kolejną czynnością, jaką powinno się wykonać, jest montaż podłóg, schodów i balustrad, a następnie ościeżnic i drzwi. Na samym końcu mamy natomiast tak zwany biały montaż, czyli podłączanie wszelkich urządzeń, instalacji i armatury. Kiedy te prace zostaną ukończone, wtedy możemy przejść do najprzyjemniejszej części, czyli wstawiania mebli i urządzania wnętrz w wybranym przez siebie stylu.
Jak już wspomniano, odpowiedź na pytanie, ile trwa wykończenie mieszkania, nie jest jednoznaczna. Wiele bowiem zależy od wymagań, jakie mamy oraz metrażu lokalu. Poza tym, do niektórych zadań, takich jak malowanie ścian trzeba doliczyć czas na wyschnięcie farby czy tynku. Stąd też na malowanie wszystkich pomieszczeń, tapetowanie, kładzenie kafli i montaż podłóg trzeba przeznaczyć od miesiąca do nawet dwóch miesięcy. W sytuacji kiedy chcemy zmienić układ pomieszczeń albo decydujemy się na meble na wymiar, wtedy trzeba doliczyć około miesiąca. Zazwyczaj czas oczekiwania na taką zabudowę wynosi kilka tygodni. Najmniej czasochłonny jest natomiast montaż listew przypodłogowych, kontaktów i gniazdek elektrycznych czy oświetlenia. Czynności te zajmują od kilku godzin do kilku dni w przypadku dużej liczby pomieszczeń. Niektóre z prac mogą być wykonywane równolegle, dlatego jeśli komuś zależy na czasie, to może skorzystać z usług kilku ekip, co z pewnością przyspieszy postępy. Biuro sprzedaży Linea oferuje nowoczesne mieszkania jedno- i dwukondygnacyjne z balkonem lub tarasem, które wyróżniają się piękną lokalizacją z mnóstwem zieleni i bliskim sąsiedztwem sklepu, kawiarni czy przedszkola. Osiedle Dąbrówka — Leśna Polana w Dopiewcu to urokliwe miejsce, w którym każdy się zakocha i zapragnie osiąść w tej pięknej lokalizacji z pięcioma typami budynków do wyboru — od kawalerek do mieszkań czteropokojowych.
Jeżeli jesteś nowym właścicielem wymarzonego gniazdka i zastanawiasz się, ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, to mamy nadzieję, że przygotowane przez nas informacje okazały się przydatne i pozwolą oszacować czas, kiedy będzie można zacząć się wprowadzać.