Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Start- Blog - Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?
Odbiór długo wyczekiwanego mieszkania to dla jego nabywców wyjątkowa chwila. Nie warto jednak kierować się pośpiechem i z zapałem odbierać kluczy od dewelopera. Dla nowych właścicieli odbiór lokalu jest okazją do skrupulatnego sprawdzenia jego stanu technicznego, ewentualnych niedoróbek oraz zgodności z projektem. Chcesz się dowiedzieć jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku? Zapraszamy do lektury!

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę? Lista najważniejszych elementów

Dla przyszłych właścicieli odbiór mieszkania ma szczególne znaczenie. Podczas niego deweloper jest zobowiązany do sporządzenia protokołu uwzględniającego wszystkie konieczne do naprawy usterki czy niezgodności. Z tego względu do odbioru najlepiej zatrudnić wykwalifikowanego i doświadczonego fachowca, który specjalizuje się w ocenie stanu technicznego nieruchomości. Taki fachowiec zwraca uwagę na cały szereg czynników i często jest w stanie dostrzec wady, które nie są widoczne dla niewprawnego oka. Zgodnie z „ustawą deweloperską” wykazane podczas odbioru wady, usterki i nieprawidłowości, które odbiegają od projektu i standardu wykończenia mieszkania, muszą zostać usunięte przez dewelopera.

Jakie elementy są oceniane podczas odbioru technicznego? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych z nich:

  • zgodność z projektem i standardem wykończenia,
  • stopień odchylenia ścian,
  • zgodne z projektem rozmieszczenie instalacji oraz ich napięcie,
  • regulacja i uszczelnienie drzwi,
  • umocowania, regulacja i uszczelnienie okien i parapetów,
  • ewentualne usterki wykończeniowe,
  • zgodność z normami budowlanymi.

W przypadku odbioru domu, dodatkowo ocenie podlega elewacja, dach, a także zagospodarowanie otoczenia budynku. Odbiór techniczny z reguły trwa około 1-2 godzin, ale może również być dłuższy. Jest to uzależnione od rodzaju nieruchomości, jej metrażu, a także zakresu sprawdzanych elementów.

Ile kosztuje odbiór mieszkania?

Sam odbiór mieszkania od dewelopera nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jednakże, jeśli zdecydujesz się zatrudnić w tym celu fachowca – a warto to zrobić, jeśli sam nie posiadasz rozległej i aktualnej wiedzy technicznej i budowlanej – musisz zapłacić mu za ocenę stanu nieruchomości. Ceny odbioru mogą znacząco się od siebie różnić. Duży wpływ na koszt usługi ma rodzaj nieruchomości, zakres oceny, jak również prestiż samego fachowca. Jeśli wybierzesz początkującego inżyniera, zapłacisz mniej, ale możesz liczyć się z tym, że odbiór nie zostanie wykonany rzetelnie i dokładnie. Wybierając profesjonalną i renomowaną firmę zapewne zapłacisz większą sumę, ale jednocześnie uzyskasz pewność, że odbiór techniczny mieszkania będzie wykonany kompleksowo, a żadna usterka nie zostanie pominięta.