Czym kierować się przy zakupie mieszkania w 2023 r.?

Start- Blog - Czym kierować się przy zakupie mieszkania w 2023 r.?
Zakup mieszkania jest inwestycją, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Wybór idealnego miejsca do życia może nie być prosty, a trzeba pamiętać, że jest to często decyzja na całe życie. Z pewnością jest to kluczowa inwestycja, wymagająca uwzględnienia wielu czynników. Atrakcyjna lokalizacja, pożądany metraż, wysoki standard wykończenia, układ pomieszczeń to tylko niektóre z nich. Warto pamiętać, że wybór mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji, których skutki można odczuwać przez kolejne lata. Obecnie na rynku nieruchomości można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert. Jednak nie wszystkie spełnią oczekiwania nabywców, gdyż poszukujący mieszkań i domów mają zróżnicowane, indywidualne preferencje i potrzeby. Zatem, co jest ważne przy zakupie mieszkania? Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając własne „M”? Czy warto zwlekać w 2023 z podjęciem decyzji?

Przygotowania do poszukiwania i wyboru mieszkania

Podjęciu decyzji o kupnie mieszkania powinna towarzyszyć analiza własnych preferencji. Konieczne jest zdefiniowanie potrzeb mieszkaniowych, co ułatwi poszukiwania i przyspieszy sfinalizowanie transakcji. Warto pamiętać, że zakup mieszkania to inwestycja na lata, która musi być zgodna z bieżącymi i przyszłymi oczekiwaniami właścicieli. Jak sprawnie ustalić zapotrzebowanie lokalowe? Warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

 • Z jakich powodów planuję kupić mieszkanie?
 • Gdzie chcę kupić mieszkanie – na rynku pierwotnym czy wtórnym?
 • Jaki metraż mnie interesuje?
 • Ile pomieszczeń powinno mieć moje wymarzone mieszkanie?
 • Jaka lokalizacja będzie dla mnie najlepsza?
 • Jakie sklepy, punkty usługowe, szkoły itp. powinny znajdować się blisko nowego mieszkania?
 • Czy w najbliższej przyszłości chcę powiększyć rodzinę?
 • Jaka cena mieszkania jest do zaakceptowania?
 • Jak sfinansuję nową inwestycję?

Dobre przygotowanie się do procesu zakupowego z pewnością ułatwi podjęcie decyzji. Eksperci szacują, że w 2023 roku ceny nieruchomości pozostaną na stabilnym poziomie, na co wpływ ma wiele czynników.

Najważniejsze kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę decydując się na zakup mieszkania

Jeśli zastanawiasz się, co uwzględnić dokonując wyboru mieszkania, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Podpowiemy Ci, jak dokonać zakupu mieszkania krok po kroku.

Jednym z ważniejszych czynników jest lokalizacja. Decydując się na zakup lokalu mieszkalnego, warto sprawdzić okolicę, w jakiej się ono znajduje. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także sprawdzenie czasu dojazdu do pracy, szkół lub przedszkola. Ważne może się okazać to, czy w pobliżu są przystanki komunikacji miejskiej, place zabaw, tereny zielone służące odpoczynkowi i rekreacji, sklepy i apteki oraz przychodnia. W zależności od preferencji, należy zwrócić uwagę na lokalizację - w ścisłym centrum bądź też w cichej, oddalonej od miejskiego zgiełku okolicy.

Mieszkania od dewelopera znajdują się często w atrakcyjnym położeniu. Są bardzo dobrze skomunikowane z miastem, zwykle zapewniają też świetnie rozwiniętą infrastrukturę. Co ważne, mieszkania i apartamenty oddalone od ścisłego centrum są również tańsze. Na przykład, jeśli poszukujesz nieruchomości w okolicach Poznania, na osiedlu Dąbrówka – Leśna Polana w Dopiewcu znajdziesz szeroką i atrakcyjną ofertę mieszkaniową.

Drugim ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest metraż. Zakup mieszkania przez dwie osoby, singla lub rodzinę z dziećmi wymaga odmiennego podejścia w tej kwestii.

Warto pamiętać, że od wielkości mieszkania będzie zależeć jego cena, ale również komfort użytkowników. Większe rodziny zwracają uwagę na to, by każdy domownik miał swój kącik, z kolei osoby bezdzietne zadowolą się mniejszymi lokalami. Nie bez znaczenia jest układ pomieszczeń oraz ustawność mieszkania. Odpowiednie ułożenie pokoi, kuchni i łazienki sprawi, że codzienne funkcjonowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Warto wziąć pod uwagę to, że nie każde pomieszczenie potrzebuje pełnego nasłonecznienia. Np. kuchnia od strony zachodniej może latem zniechęcać do przygotowywania obiadów i kolacji, z uwagi na bardzo wysokie temperatury.

Wybierając mieszkanie zwróć także uwagę na jego kondygnację. Wpływa ona na wiele aspektów, w tym wygodę użytkowania mieszkania oraz poziom hałasu.

Wybierając idealne lokum, weź pod uwagę możliwość korzystania z powierzchni dodatkowych, np. balkonu czy ogródka, które stanowią duży atut mieszkania, ale mogą również wpływać na jego cenę. Wszystkie mieszkania na osiedlu Dąbrówka – Leśna Polana w Dopiewcu posiadają własny balkon oraz ogródek. Oferta jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu każdy może znaleźć tu optymalny wariant dla siebie.

Cena oraz sposób finansowania zakupu mieszkania

Ceny mieszkań w 2023 roku najprawdopodobniej pozostaną na w miarę stabilnym poziomie. Kwota, jaką trzeba zapłacić za lokal, powinna odpowiadać jego standardowi i wartości. Warto sprawdzić, czy stan techniczny jest zgodny z umową sprzedaży. Trzeba również pamiętać, że do ceny nieruchomości należy doliczyć jeszcze koszty wykończenia mieszkania i przystosowania go do własnych potrzeb.

Od wielu lat najczęściej wybieranym sposobem finansowania zakupu mieszkań jest kredyt. 

Kredyty na zakup mieszkania to popularny produkt bankowy, choć w okresie pandemii uzyskanie go stało się trudniejsze.

Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę jest również możliwy, gdy brakującą kwotę uzupełnisz kredytem gotówkowym. Zakup mieszkania za gotówkę to sposób na uniknięcie obciążenia hipoteki.

Warto zauważyć, że obserwowany od wielu miesięcy wzrost stóp procentowych wpłynął na rynek kredytów hipotecznych. Zakup mieszkania na kredyt stał się trudniejszy, z uwagi na spadającą zdolność kredytową potencjalnych nabywców. Decydując się na zakup mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę również koszty dodatkowe, takie jak:

 • opłaty notarialne,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu wpisu do hipoteki,
 • koszty odpisów z księgi wieczystej nieruchomości,
 • koszty zaświadczeń z urzędu skarbowego o braku zaległości finansowych
 • koszty odpisów aktu notarialnego,
 • opłaty sądowe,
 • koszt założenia księgi wieczystej,
 • podatek VAT,
 • koszty kredytu hipotecznego.

Ważnym zagadnieniem jest w tym przypadku również zaliczka na zakup mieszkania. Wiąże się ona z podpisaniem umowy przedwstępnej, jest wcześniejszą, częściową zapłatą ustalonej z góry kwoty. Warto pamiętać, że nie stanowi ona zabezpieczenia kupującego, jest wpłatą na poczet przyszłych należności. Przy realizacji transakcji cena mieszkania zostanie pomniejszona o wartość zaliczki.

Zakup mieszkania a ulga podatkowa

Kupienie mieszkania na własność wiąże się z możliwością wykorzystania ulgi podatkowej. Ulga na zakup mieszkania dotyczy lokali mieszkalnych kupionych w Polsce i innych państw członkowskich Unii Europejskiej bądź państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej.

Zakup mieszkania może się wiązać z koniecznością uiszczenia podatku od nieruchomości. Obowiązujące przepisy obligują podatnika do zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%, jeżeli sprzeda on swoje mieszkanie w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym je zakupił i osiągnął z tego tytułu dochód. Po tym czasie nie ma obowiązku zapłaty podatku.

Powyższy obowiązek wiąże się również z koniecznością poinformowania właściwego organu podatkowego. Czy wiesz, gdzie zgłosić zakup mieszkania? Dokonuje się tego w ciągu 14 dni od dnia zakupu, na formularzu IN-1 w urzędzie gminy lub miasta, odpowiedniego pod względem położenia nieruchomości. 

Warto jednak pamiętać, że w polskim porządku prawnym funkcjonuje ulga podatkowa na zakup pierwszego mieszkania. Jeśli podatnik będący osobą fizyczną, sprzeda swoje mieszkanie w okresie krótszym niż 5 lat od dnia zakupu, ma możliwość zwolnienia z opodatkowania PIT. Warunkiem jest poniesienie przez niego wydatków na tzw. własne cele mieszkaniowe, nie później niż w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości. Kwota ulgi jest jednak limitowana i determinowana tym, w jakiej części uzyskany dochód został przeznaczony na cele mieszkaniowe.

A może zakup mieszkania w celach inwestycyjnych?

Częstym sposobem na inwestowanie wolnych środków finansowych jest zakup mieszkania pod wynajem. W Polsce od jakiegoś czasu obserwuje się deficyt mieszkań. Jest to problem przede wszystkim dla młodych osób, które zmuszone są do mieszkania z rodzicami, nawet jeśli są w stanie się usamodzielnić. Zakup nieruchomości jest przez to traktowany jako pewna lokata kapitału.

Dla wielu osób zakup mieszkania na wynajem jest metodą pozwalającą ochronić majątek m. in. przed inflacją. 

Wielu rodziców decyduje się na zakup mieszkania wspólnie z dzieckiem. To doskonały kapitał na start w dorosłe życie i inwestycja, która pozwala generować niewielkie, ale regularne przychody. Lokal ten pomoże młodemu człowiekowi stanąć na własnych nogach i spokojnie wejść w dorosłe życie. To idealne rozwiązanie w przypadku studentów, którzy rozpoczynają naukę w innym mieście. W ten sposób można zgromadzić kapitał dla dziecka lub wnuka, a samo mieszkanie może być zabezpieczone prawnie, poprzez notarialną darowiznę i wpisanie w dokumentach odpowiednich zastrzeżeń.

Zakup mieszkania może być inwestycją również dla osób nieposiadających dzieci. Co jednak, gdy podpisały one intercyzę? Rozdzielność majątkowa a zakup mieszkania to zagadnienia, które interesuje wielu małżonków. Umowa małżeńska o rozdzielności majątkowej umożliwia uniknięcie niektórych nieprzewidzianych i nieprzyjemnych okoliczności. Nie oznacza jednak całkowitego zniesienia wspólności majątkowej. 

Zgodnie z podstawowymi zasadami małżeńskiej umowy majątkowej małżonkowie mogą dysponować swoimi dobrami niezależnie. Zakup mieszkania przez jednego z nich, jeśli jest finansowany z osobistych funduszy, nie będzie blokowany decyzjami drugiego. Mieszkanie takie stanowi wyłączną własność nabywcy.