Apartamenty inwestycyjne - co to jest?

Start- Blog - Apartamenty inwestycyjne - co to jest?
Nieruchomości uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych i najpewniejszych metod inwestowania swoich oszczędności. Dzieje się tak z prostego powodu – ceny na rynku nieruchomości od wielu lat nie maleją, a wręcz przeciwnie – są coraz wyższe. Z tego względu wielu inwestorów, którzy szukają najlepszego pomysłu na ulokowanie swoich oszczędności, rozważa zakup mieszkania lub apartamentu inwestycyjnego. Sprawdźmy, czy i dlaczego inwestycja w mieszkanie na wynajem jest opłacalnym rozwiązaniem.

Czym są apartamenty inwestycyjne?

Nie wszyscy kupują mieszkanie po to, aby w nim zamieszkać. Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych staje się popularnym sposobem na zyskanie dodatkowego zarobku i zabezpieczenie się na przyszłość. Dużą popularnością cieszą się małe mieszkania i apartamenty inwestycyjne, których zaletą jest stosunkowo niska cena. Mały apartament można wykończyć dużo szybciej i taniej, niż przestronne mieszkanie. Łatwiej jest także znaleźć najemców, którzy będą nim zainteresowani.

Jaka jest różnica pomiędzy mieszkaniem a apartamentem inwestycyjnym?

Apartamenty inwestycyjne często położone są w atrakcyjnych turystycznie rejonach, a ich właściciele czerpią zyski z najmu krótkoterminowego. Mieszkania inwestycyjne zazwyczaj są wynajmowane na dłuższy czas. Jest to rozwiązanie korzystniejsze cenowo dla najemcy i wygodniejsze dla właściciela nieruchomości. Mieszkania na wynajem najczęściej zlokalizowane są w dużych miastach lub w ich okolicach. Są to obszary najbardziej poszukiwane przez potencjalnych najemców, którym zależy na tym, aby mieć blisko do pracy lub do szkoły.

Inwestycja w ziemię czy mieszkanie?

Inwestorzy którym udało się odłożyć sporą sumę, często mają dylemat, czy lepszym rozwiązaniem byłoby ulokowanie oszczędności w atrakcyjne grunty i działki budowlane, czy też zakup mieszkania. W dłuższej perspektywie czasu, zwykle bardziej opłacalna jest inwestycja w mieszkanie na wynajem. Lokal może „zarabiać na siebie” tak długo, jak właściciel będzie chciał go wynajmować. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w ciągu kolejnych lat ceny nieruchomości znów poszybują w górę, dzięki czemu właściciel będzie mógł sprzedać mieszkanie z dużym zyskiem.

Rozważając zakup nieruchomości, przyszli nabywcy zastanawiają się również nad inną kwestią. Inwestycja w dom czy mieszkanie – co się bardziej opłaca? Wiele zależy od tego, w jakiej lokalizacji położony jest lokal, jaki jest jego metraż oraz cena. Znalezienie najemców dla dużego domu znajdującego się daleko od miasta może okazać się dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż wynajęcie małego mieszkania pod miastem. Ogromnym zainteresowaniem wśród najemców cieszą się zwłaszcza kawalerki, oraz lokale 2- i 3-pokojowe zlokalizowane na nowoczesnych osiedlach blisko dużych miast. Stanowią one świetną propozycję dla singli, jak i dla rodzin z dziećmi, których nie stać na zakup własnego mieszkania.