0 %
Nawet tyle możesz zaoszczędzić na rachunkach

Wybierając systemy cieplne oparte na pozyskiwaniu energii z alternatywnych źródeł, nie tylko dbasz o środowisko, ale jednocześnie oszczędzasz. Przy wciąż rosnących cenach gazu i prądu, ma to ogromne znaczenie dla domowego budżetu.

Na czym polega działanie pompy ciepła? W dużym skrócie funkcjonowanie pompy ciepła polega na przetłoczeniu do instalacji grzewczej budynku energii dostępnej w jego otoczeniu i uzyskaniu, poprzez odpowiednie procesy, temperatury potrzebnej do ogrzania domu.

Najpierw poprzez jednostkę zewnętrzną następuje odebranie ciepła ze środowiska naturalnego (wody, gruntu lub powietrza) i przekazanie go do parownika pompy ciepła. Tam znajduje się zimny czynnik roboczy, który pod niskim ciśnieniem przepływa przez parownik pompy ciepła, odbiera ciepło z powietrza i ulega odparowaniu.

Powstała w parowniku para zostaje zassana przez sprężarkę i ulega sprężeniu, przez co następuje wzrost temperatury i ciśnienia. Proces ten jest możliwy dzięki zasileniu sprężarki energią elektryczną, którą zapewnia umieszczona na dachu instalacja fotowoltaiczna.
Powstała na tym etapie gorąca para po wyjściu ze sprężarki trafia do skraplacza, w którym oddaje swoje ciepło wodzie grzewczej instalacji centralnego ogrzewania i ulega skropleniu. Tu rozpoczyna się wykorzystanie powstałego ciepła w instalacji centralnego ogrzewania i obiegu ciepłej wody użytkowej.

Czynnik roboczy po wyjściu ze skraplacza przepływa przez zawór rozprężny, gdzie powraca do ciśnienia, które umożliwia jego ponowne odparowanie w parowniku. Zimny czynnik roboczy posiadający niską temperaturę i niskie ciśnienie, kierowany jest z powrotem do parownika pompy ciepła i cykl powtarza się.

Całość stanowi tzw. obieg termodynamiczny, gdzie czynnik roboczy przepływając przez kolejne elementy pompy ciepła, zmienia swój stan fizyczny ulegając kolejno odparowaniu (parownik), sprężeniu (sprężarka), skropleniu (skraplacz) i rozprężeniu (zawór rozprężny).

Poznaj ofertę oszczędnych mieszkań dostępnych na naszym osiedlu

System ogrzewania oparty na pompie ciepła zastosowaliśmy w wybranych mieszkaniach typu Opti na osiedlu Dąbrówka – Leśna Polana w Dopiewcu. Wysoki komfort mieszkania łączy się ze znacznie niższymi rachunkami za ogrzewanie i dbałością o środowisko. Jedna powietrzna pompa ciepła zapewnia ogrzewanie dla segmentu,
w którym znajdują się cztery dwupoziomowe mieszkania o powierzchni od 70 do 83 m2.

Eko Grządki Linea

Interesuje Cię zdrowy tryb życia?

Poznaj całą eko ofertę, którą przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców. Żyj w zgodzie z naturą i ciesz się swoimi warzywami.